1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

FAQ Nintendo 3DS

Dyskusja w 'Nintendo 3DS i Switch' rozpoczęta przez użytkownika UzeQ, 23 Listopad 2013.

 1. UzeQ

  UzeQ Redaktor Redaktor

  Dołączył:
  22 Listopad 2013
  Wiadomości:
  3 445
  Docenione treści:
  4 872
  Miejscowość:
  Gdańsk
  1. Czym jest Nintendo 3DS?

  Odp. Nintendo 3DS jest najnowszą przenośną konsolą firmy Nintendo. Jest to następca świetnej konsoli Nintendo DS potrafiący wyświetlać gry w 3D bez wykorzystywania specjalnych okularów.

  2. Czy mogę grać w gry z Nintendo 3DS na Nintendo DS?

  Odp. Nie. Gry z Nintendo 3DS zostały stworzone na mocniejszy sprzęt i nie uruchomią się na słabszym Nintendo DS.

  3. Czy mogę grać w gry z Nintendo DS na Nintendo 3DS?

  Odp. Jak najbardziej tak! Nintendo 3DS jest w pełni wstecznie kompatybilny, można bez problemu grać w każdą grę jaka została wyprodukowana na młodszą konsolkę. Jedyną rzeczą na jaką warto zwrócić uwagę jest to, że gry z DS'a mogą się uruchamiać trochę dłużej na 3DS'ie. Dodatkowo gry będą wyglądać odrobinę gorzej na pierwszym modelu 3DS'a, ze względu na rozciąganie ekranu.

  4. Czy mogę grać w gry z Game Boy'a na Nintendo 3DS?

  Odp. Nie. Nintendo 3DS nie posiada slotu na gry z Game Boy'a. Nie można też podłączyć do niego żadnego akcesorium z Nintendo DS, który korzystał z slotu na gry z GB.

  5. Jakie są dostępne wersje konsoli?

  Odp. Nintendo zdążyło wypuścić dwie wersje konsoli - zwykłą i XL. Różnią się one między sobą jedynie wielkością ekranów. Oryginalny 3DS ma dwa ekrany - większy o rozmiarze 3.5 cali i rozdzielczości 400 na 240 pixeli (to ten ekran pozwala grać w 3D), oraz dolny, mniejszy o rozmiarze 3 cali i rozdzielczości 320 na 240 pixeli. W modelu XL zmianie uległy jedynie wielkości ekranów, ponieważ rozdzielczość mają taką samą. Ekrany w modelu XL mają przekątne 4.88 i 4.18 cala. Obie posiadają te same złącza, przyciski i port ładowarki. Poza wielkością i zawartością opakowania jedyna różnica polega na tym, że model XL ma odrobinę większą baterię.

  6. Co znajdziemy w pudełku z konsolą?

  Odp. Jeśli zdecydujemy się na zakup oryginalnego 3DS'a to dostaniemy razem z nim całkiem sporą ilość rzeczy. Przede wszystkim samą konsolę. Dodatkowo dostaniemy kartę pamięci SD 2 GB, zasilacz, stację dokującą do konsoli, instrukcje obsługi i karty AR. Model XL nie jest już niestety tak bogato wyposażony. Kupując go dostaniemy konsolę z kartą pamięci SD 4GB, instrukcję obsługi oraz karty AR. Należy pamiętać, że model XL NIE POSIADA ŁADOWARKI!!! Oznacza to, że jeśli nie posiadamy ładowarki od Nintendo 3DS lub Nintendo DSi, to nie będziemy w stanie konsoli uruchomić! Warto o tym pamiętać i zaopatrzyć się w odpowiednią ładowarkę.

  7. Jak to jest z tym 3D? Czy rzeczywiście działa?

  Odp. To w dużej mierze zależy od gry, ale generalnie - tak na Nintendo 3DS możemy pograć w gry w 3D bez okularów. Konsola wyposażona jest w suwak, którym możemy regulować intensywność 3D, jak i wyłączyć je kompletnie. Do grania w 3D nie potrzeba żadnych okularów, jednak aby cieszyć się tym efektem musimy trzymać konsolę w odpowiedniej pozycji i w miarę nieruchomo. Jakikolwiek większy ruch od razu nam efekt 3D zuboży. Granie z włączonym 3D w autobusie lub samochodzie jest raczej niemożliwe. Warto zaznaczyć, że włączenie tego efektu drastycznie skraca nam żywotność baterii i potrafi nieźle zmęczyć nasz wzrok. Nintendo nie zaleca aby w gry w 3D grały dzieci poniżej 6 roku życia!

  8. Oprócz 3D jakie jeszcze "bajery" ma konsola?

  Odp. Jak wspominałem wcześniej górny ekran wyświetla obraz w 3D. Dolny jest dotykowy, jednak jest to technologia rezystywna, więc inna niż ta znana z Vity czy smartfonów. Do operowania tym ekranem najlepiej użyć rysika. Konsola jest wyposażona w akcelerometr i żyroskop, więc reaguje na wychylenia. Poza tym ma też wbudowane Wi-fi, 2 aparaty - jeden wewnętrzny i drugi zewnętrzny, który potrafi robić zdjęcia w 3D. Dane zapisujemy na kartach pamięci SD.

  9. Jaka jest żywotność baterii na Nintendo 3DS?

  Odp. Niestety nie za duża. Przy włączonym 3D, Wi-fi oraz intensywnej grze konsola wyłączy się po 5 godzinach. Bateria w modelu XL jest większa, ale większe ekrany pobierają więcej energii, więc długość życia jest niewiele lepsza w modelu XL. Oczywiście wyłączając efekt 3D i Wi-fi zyskamy dodatkowe minuty gry.

  10. Co to jest StreetPass a czym jest SpotPass?

  Odp. StreetPass to narzędzie, które pozwala na komunikację między dwiema konsolami Nintendo 3DS, bez wiedzy użytkowników. Dzieje się to np. kiedy spotkamy innego właściciela konsoli w autobusie. Konsole wymieniają się wtedy danymi, co wykorzystuje parę gier. W bijatykach np. można w ten sposób wymieniać się swoimi duchami, a w wyścigach czasami przejazdu po poszczególnych trasach. Oczywiście funkcjonalność ta jest w naszym kraju bardzo ograniczona, we względu na małą ilość posiadaczy konsol. SpotPass natomiast to system automatycznego pobierania treści z internetu - aktualizacji czy nowych materiałów.

  11. Czy konsola ma jakieś funkcje multimedialne?

  Opd. Tak, jednak są one bardzo ubogie. Konsola pozwala na słuchanie muzyki, oglądanie zdjęć i filmów, jednak funkcje te są tak ubogie w opcję i ilość obsługiwanych formatów, że każde inne urządzenie poradzi sobie z tym lepiej. Konsola pozwala robić zdjęcia, ale aparaty są tak marnej jakości, że i tak nic z tego nie będzie. Jedyną ciekawą funkcją jest możliwość robienia zdjęć w 3D, ale jakością nie będą one powalać. Konsola ma przeglądarkę internetową, która również funkcjonalnością nie grzeszy. Podsumowując - Nintendo 3DS niby ma jakieś funkcje multimedialne, ale w żadnej nie jest dobra. To konsola głównie do gier. Od niedawna pojawiła się w eshopie aplikacja Youtube. Pozawala ona na oglądanie zawartości tego portalu. Ze względu na niską rozdzielczość ekranów filmy nie wyglądają najlepiej.

  12. Jak wygląda funkcjonalność online?

  Odp. Dość słabo, w porównaniu np. do PS Vity. Możemy mieć listę przyjaciół i grać online. Nie zakładamy tutaj jednak konta, tylko każda konsola ma swój indywidualny numer twz. friend code. Znajomych dodajemy poprzez wpisanie 12 cyfrowego kodu. Co ważne, profil danego gracza można zobaczyć tylko, jeśli oboje będziecie mieli wpisany jego friend code. Zresztą i tak nic z tego nie wynika, nie ma żadnych trofeów, czatu ani porównywania gier.
  UPDATE Wraz z najnowszą aktualizacją konsoli Nintendo dodało wsparcie dla Miiverse - takiego facebooka dla graczy. Możemy postować nasze osiągnięcia, czy zadawać pytania. Każda gra ma swój własny indywidualny kanał i można tam dyskutować o danej produkcji.

  13. Czy Nintendo 3DS ma jakiś wirtualny sklep i co można tam kupić?

  Odp. Owszem Nintendo 3DS posiada swój własny eshop. Znajdziemy w nim pełne wersje gier, które możemy ściągnąć na kartę pamięci. Znajdziemy tutaj też dema, dodatki do gier czy zwiastuny. W eshopie możemy również zaopatrzyć się w stare gry z poprzednich konsol Nintendo, takich jak game boy czy NES. Warto dodać, że ceny są podawane w złotówkach i można płacić polskimi kartkami, lub zdrapkami dostępnymi jedynie w salonach inmedio. Warto pamiętać, że zakupy jakich dokonamy przypisane są do konsoli. Możemy je później przenieść na inny sprzęt, ale skutkuje to ich usunięciem z pierwotnego urządzenia. Problematyczne jest to tylko wtedy, kiedy konsola nam się zepsuje - wtedy, niestety, tracimy dostęp do wszystkich rzeczy, jakie na niej kupiliśmy, bo aby przenieść je na inne urządzenie oba muszą być włączone i połączone ze sobą.
  UPDATE W najnowszej aktualizacji konsoli dodano integrację z Nintendo Network ID z konsoli WiiU. Oznacza to, że wprowadzono wspólny portfel dla tych dwóch konsol.

  14. Jak to jest z grafiką?

  Odp. Nie da się ukryć, że PS Vita, ale też i niektóre telefony są mocniejsze niż Nintendo 3DS. Wodotrysków graficznych tutaj nie uświadczymy, ale za to możemy pograć w gry od Nintendo. Są to produkcje zapewniające masę zabawy i dopracowane na ostatni guzik. Nintendo nie wypuszcza bubli, ich gry nie potrzebują aktualizacji i zawsze działają świetnie. Jest to typ rozrywki, którego próżno szukać u konkurencji.

  15. Czy konsola posiada dwa analogi?

  Odp. Nie. właściwie nie posiada żadnego. Zamiast analoga posiada coś, co nazywają Circle Pad - jest to okrągły grzybek, którym możemy manipulować prawie jak analogiem. Podobny patent zastosowany był w PSP. Dla potrzebujących dwóch gałek Nintendo wypuściło specjalne akcesorium - Circla Pad Pro. Jest to specjalna dostawka, która zawiera drugi Circle Pad oraz dodatkowe 2 przyciski. Przystawka łączy się z konsolą przez port podczerwieni i wymaga osobnego zasilania w postaci baterii AAA. Warto zaznaczyć, że jeśli planujemy zakup tego wynalazku to trzeba kupić go odpowiednio do posiadanej przez nas konsoli.

  16. Co to jest nintendo 2DS?

  Odp. Nintendo 2DS to najnowsza wersja konsoli 3DS. Od swoich poprzedników różni się kształtem i brakiem funkcji wyświetlania obrazu w 3D. Urządzenie jest przeznaczone głównie dla małych dzieci - świadczy o tym wspomniany brak 3D i wygląd. Konsola jest jedną bryłą. Posiada ekrany o identycznych proporcjach i rozdzielczości jak oryginalny 3DS. Zobaczycie to zresztą na tym zdjęciu.
  [​IMG]
  Poza wyglądem i brakiem obsługi 3D konsola nie różni się niczym od starszych braci. Można na niej grać w te same gry, po prostu tytuły z 3DS'a będą pozbawione funkcjonalności 3D. Co ciekawe konsolka dalej ma dwa aparaty i potrafi robić zdjęcia w 3D, ale nie jest w stanie ich potem wyświetlić. W zestawie z konsolą jest zasilacz i karta pamięci 4GB.

  17. Na czym polega integracja z Nintendo Network ID.

  Integracja ta pozwala głównie na dwie rzeczy. Pierwszą jest Miiverse, o którym wspominałem wcześniej. Druga to wspólny portfel dla obu konsol. Oznacza to, że nie musimy już osobno doładowywać każdej konsoli. Jeśli mamy na naszym koncie jakaś kwotę pieniędzy to możemy za nie kupować gry i dodatki zarówno na 3DS, jak i na WiiU. Warto dodać, że konsola może być połączona tylko z jednym Nintendo Network ID, a do jednego ID może być przypisana tylko jedna konsola.

  18. Czy eshop wspiera coś takiego jak cross buy? Kupuję grę na jednym systemie i dostaję ją gratis na drugim?

  Niestety nie. Jeśli jakaś gra pojawiła się na dwóch systemach (chodzi tu głównie o klasyki z starych konsol dostępne w ramach Virtual Console), to musimy je osobno kupić na 3DS i WiiU.
   
  Last edited: 15 Styczeń 2014
  cz4j4, AvengerGT oraz DamianexisPL lubią to.
 2. UzeQ

  UzeQ Redaktor Redaktor

  Dołączył:
  22 Listopad 2013
  Wiadomości:
  3 445
  Docenione treści:
  4 872
  Miejscowość:
  Gdańsk
  Zaktualizowałem FAQ, ponieważ niedawno wyszedł duży update konsoli dodający masę nowych funkcji!
   
  Valmaris i AvengerGT lubią to.
 3. PikaKnight

  PikaKnight Redaktor Redaktor

  Dołączył:
  6 Sierpień 2015
  Wiadomości:
  394
  Docenione treści:
  814
  Miejscowość:
  Pallet Town
  Przydałby się lekki update ;)

  Obecnie w sprzedaży jest 5 wersji konsol z rodziny 3DS.
  3DS - górny ekran 3.53 cala, pierwotny model
  3DS XL - górny ekran 4.88 cala, lepsza bateria
  2DS - górny ekran 3.53 cala, dźwięk mono, inna budowa,
  New 3DS - górny ekran 3.88 cala, lepsze podzespoły, wymienne "obudowy"
  New 3DS XL - górny ekran 4.88 cala, lepsze podzespoły,

  Dla konsol New3DS oraz New3DS XL wydano dotychczas na terenie europy 1 tytuł niedostępny dla zwykłego, starego modelu [Xenoblade Chronicles 3D]. W USA wydano dodatkowo The Binding of Isaac: Rebirth.

  New 3DS oprócz lepszych podzespołów (więcej ramu, szybszy procek) to także lepszy efekt 3D. Może nie o tyle lepszy, co stabilniejszy - dzięki kamerom śledzącym położenie głowy, efekt dopasowuje się do naszego położenia ;)

  W modelach 3DS, 3DS XL i New3DS - karty SD
  W modelach New3DS, New 3DS XL - karty microSD

  + New3DS ma czytnik NFC, pozwalający odczytywać karty i figurki amiibo.

  Oprócz tego od pewnego czasu, posiadacze 3DSów mają dostęp do darmowego Nintendo Anime Channel, pozwalającego oglądać najbardziej znane anime powiązane z markami Nintendo.

  Oprócz tego, w New3DS dodano drugie "coś" mające zastąpić prawego analoga. W starszych grach wykrywane jest to jako ten Circle Pad Pro, w nowszych konsola wykrywa automatycznie że mamy New3DSa. Opcja jest całkiem ok, wymaga chwili przyzwyczajenia.

  Część gier wspiera crossbuy. Przykładowo Mario vs. Donkey Kong: Tipping Stars pozwala, kupując za 80zł płytkę/kartridż na jedną z konsol, drugą wersję pobrać za darmo z eShopu danej konsoli.
  W DLCkach, na razie tylko w Smashu, gdzie mamy możliwość zakupu danego DLC albo tylko dla jednej z konsol, albo pakiet 2ch, w niższej cenie (Przykład - Mewtwo)
  [​IMG]
   

Poleć tę stronę